20 липня 2018 ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Відомості про район
Нормативно-правова база
 • Керівництво
 • Влада і громадськість
  Прес-центр
  Інвестиційний довідник
 • Публічна інформація
 • Каталог послуг
 • Реформи в Україні
 • Запобігання проявам корупції
 • Оголошення
 • Громадська рада при РДА
 • Вивчення громадської думки
 • Центр надання адмін послуг
 • Регуляторна політика
 • Державний реєстр виборців
  Інформація з установ району
 • Очищення влади
 • Цивільний захист та безпека
 • Порядок реєстрації
 • Реєстр містобуд. умов та обм.
 • Я МАЮ ПРАВО!
 • АРХІВ НОВИН

  « Липень 2018 »
  Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
              1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31          
  Четвер, 02 листопада 2017 12:40

  «Як захистити свої права у супермаркеті чи магазині?»

  Заходячи до торговельного центру, мало хто з нас  звертає увагу на те, що практично на кожному кроці порушуються наші права як споживачів. Тому виникає питання, а чи обізнані ми зі своїми правами та який механізм їх захисту? Сподіваємось, що наведені нижче норми чинного законодавства допоможуть Вам при захисті Ваших законних прав та інтересів.

  Контролюйте касира та свої покупки. Зазвичай у магазині ми навіть не дивимося на касира, бо в цей час ми готуємося до сплати та складаємо покупки. У чек біля каси ми теж не дивимось. За таку неуважність інколи доводиться розплачуватись. Касир може помилково (або не помилково) порахувати вам один і той же товар двічі або не провести по касі якийсь товар, і тоді вам доведеться спілкуватись з охоронцем, бо він звинуватить вас у крадіжці. Також ціна, вказана в чеку може не співпадати з цінником. Тож не лінуйтесь та перевіряйте чеки, не відходячи від каси.

  Якщо вам дали чек, і там зазначена зовсім інша ціна, ніж на ціннику. Пам’ятайте, ви маєте право придбати товар по тій ціні, яка вказана в ціннику. Відповідно до п. 6 Інструкції про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання у підприємствах роздрібної торгівлі та закладах ресторанного господарства, інформування споживача про роздрібні ціни на товари здійснюється тільки за допомогою ярликів цін (цінників). До того ж цінник — це пропозиція укласти публічний договір (ст. 633 Цивільного кодексу України), за яким підприємець бере на себе обов’язок здійснити продаж товару кожному, хто до нього звернувся. Пропозиція укласти публічний договір повинна містити основні умови договору, в тому числі ціну. Тож якщо ви помітили різницю між цінником та цифрою в чеку, поверніться в торговельну залу, зніміть цінник та разом з чеком та цінником відправляйтесь до адміністратора або керівника магазину. Якщо ваші законні вимоги про компенсацію невиправданих витрат не чують, ви можете викликати поліцію. Якщо ваш час вам дорожче — не полінуйтесь ввечері написати скаргу до територіального управління захисту прав споживачів.

  Вам потрібно сфотографувати якійсь товар або відзняти його, а у магазині великими літерами написано, що фотографувати та знімати відео заборонено. Така заборона — незаконна. Стаття 34 Конституції України говорить: кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб — на свій вибір. Те саме дозволяє й Закон України "Про інформацію". А от знімати на фото або відео працівників магазину без їх згоди заборонено.

  Чи можуть не пускати до магазину з речами? Якщо ви заходите до супермаркету або іншого магазину з відкритими прилавками і вже маєте при собі сумку з покупками, то вам запропонують здати речі до камери схову. Така вимога буде правомірною, якщо у вас у сумці є речі аналогічні тим, що продаються у магазині. В іншому випадку вам повинні забезпечити доступ в торговельний зал без надавання речей на зберігання.

  Чи відповідає магазин за збереження речей у камері схову? Відповідає, навіть якщо над камерами схову написано, що адміністрація закладу відповідальності за збереження речей не несе. Статті 936, 937, 950 Цивільного кодексу України визначають, що передача речей на зберігання може підтверджуватися номерним жетоном (ключ від камери схову завжди містить номер або інші індивідуальні ознаки), а за втрату речі, прийнятої на зберігання, відповідальність несе зберігач. Це — теорія. На практиці краще не класти в камери схову дійсно дорогі речі, бо перед вами постане обов’язок доводити, що ви поклали туди саме ноутбук або фотоапарат.

  Чи має право охоронець магазину обшукувати вас чи вашу сумку? Ні, не має. Охоронник має право затримати осіб, що порушують закон, застосовувати фізичну силу та спеціальні засоби у випадках, пов’язаних з загрозою життю, здоров’ю або цілісністю майна. Однак ні перевіряти документи, ні оглядати речі без вашої згоди вони права не мають, це право лише правоохоронних органів.

  Якщо ви випадково зіпсували товар, наприклад, розбили пляшку дорогого вина. Ситуація: ви йшли вздовж полиці з вином, не розійшлись з іншим покупцем та зачепили пляшку дорого вина. У результаті пляшка вина розбита вщент, і співробітник магазину пропонує (вимагає) її "купити". Така вимога буде неправомірною. Закон України "Про захист прав споживачів" забороняє примушувати споживача купувати товар неналежної якості або асортименту. У такому випадку має бути складений акт про шкоду, спричинену магазину на підставі якого магазин може подати позов до суду, де йому доведеться доводити розмір заподіяної шкоди та той факт, що шкода була заподіяна з вашої вини. Якщо ж співробітники магазину не знають та не чують норм закону і агресивно вимагають у вас компенсацію за ту пляшку, не соромтесь та викликайте поліцію.
  Згідно зі статтею 323 Цивільного кодексу України, ризик випадкового знищення або пошкодження майна несе його власник, тобто магазин. Право власності переходить в момент передачі речі. А коли продукція не передана покупцю, ризик пошкодження лежить на Супермаркеті.

  У Державній інспекції з питань захисту прав споживачів нам повідомили, що якщо покупець відмовляєтьється платити, наприклад, за ту ж розбиту пляшку спиртного, адміністрація закладу може стягнути гроші через суд. Правда, експерти говорять, що таке буває вкрай рідко і часто розбитий товар просто списується.

  Охорона чи інші працівники магазину не мають права вимагати від покупця оплати вартості випадково розбитого товару.

  Перед вами повинні вибачитися. У разі, коли адміністратор не реагує на Вашу скаргу, викликайте міліцію. Можна прямо з мобільного, набравши 102. Під час очікування наряду запишіть дані кількох покупців-свідків, які бачили те, як до Вас була застосована сила співробітниками магазина.

  Однак за цим не рідко слідують претензії від охоронців або адміністрації магазину і зрештою неакуратного відвідувача змушують заплатити за пошкоджений товар. Але не багато хто знає, що він, покупець, не зобов'язаний цього робити!

  У цій банальній ситуації на перевірку існує багато нюансів: хто насправді винен у пошкодженні товару - відвідувач або адміністрація магазину, що не подбала про надійне зберігання продукції, а, можливо, і зовсім інший покупець, з вини якого був зачеплений товар.

  Крім того, Закон України «Про захист прав споживачів» стоїть на боці покупця в таких ситуаціях, але, на жаль, багато хто про це не знає.

  Довідково:

  Любомльське бюро правової допомоги Володимир-Волинського МЦ з надання БВПД

  м. Любомль, вул.. Незалежності, 12

  тел.. 2-45-43

  Переглядів 190
  Розробка: Відділ інформаційних технологій
  апарату Волинської облдержадміністрації
  Інформаційне наповнення:
  Любомльська районна державна адміністрація
  Усі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Любомльській райдержадміністрації.
  Адреса: 44300, м.Любомль, вул. Незалежності, 23, ф. 24183, т. 24264; E-mail: info@lbmadm.gov.ua
  © 2014 lbmadm.gov.ua