Версія для друку
П'ятниця, 03 липня 2020 12:06

Щоб зустріч з «небесною гостею» не була прикрою несподіванкою

Ніщо так не лякало наших пращурів, як спалахи блискавок, що краяли небо, і пекельний гуркіт грому. Метеорологи стверджують, що на нашій планеті  щосекунди землю пронизують 100 блискавок. Ураження блискавкою не досить часте явище, але протягом останніх років спостерігались випадки ураження блискавкою будівель та споруд жителів Любомльського району, в результаті чого було завдано матеріальних збитків. Так, 15.07.2018 року внаслідок попадання грозового розряду, зайнялася господарська споруда в с. Крушинець Головненської ОТГ.

Тому є потреба всім нам пригадати, що ми знаємо про це небезпечне явище та елементарні правила безпечної поведінки, яких необхідно дотримуватися.
          Влітку зранку дуже часто ясно, тихо і ніщо наче не віщує громовицю. Та ось пополудні на небі з'являються невеличкі баранці хмар, що перетворюються в могутні свинцеві. Різкі пориви вітру зривають з дерев листя, здіймають куряву. Ще кілька хвилин — і починається гроза — складне явище природи. Блискавка — велетенська електрична іскра високої напруги. Струм, якщо він пройде через серце і мозок, може виявитися смертельним для людини. Але небезпека велика навіть тоді, коли блискавка вдарить неподалік від нас.
         Гроза - атмосферне явище, при якому в потужних купчасто-дощових хмарах і між хмарами і землею виникають сильні електричні розряди - блискавки, що супроводжуються громом. Як правило, при грозі випадають інтенсивні зливові опади, інколи град і спостерігається посилення вітру, часто до шквалу.
      Блискавка - гігантський електричний іскровий розряд в атмосфері, що виявляється зазвичай яскравим спалахом світла і супроводжуючим її громом. Найчастіше блискавка виникає в купчасто-дощових хмарах, тоді вони називаються грозяними; інколи блискавки утворюються в шарувато-дощових хмарах, а також при вулканічних виверженнях, торнадо і пилових бурях.
          Середня довжина блискавки складає близько 2,5 км., хоча деякі розряди тягнуться в атмосфері на відстань до 20 км.

            З давніх часів люди боялися удару блискавок, і не випадково. За кількістю смертельних випадків вона поступається лише повеням. Тому завжди треба дотримуватися обережності під час грози, адже нічого не може бути важливіше за 

власну безпеку.

          Як відомо, гроза зазвичай б'є в найвищу точку на своїй дорозі. Самотня людина в полі - це і є та сама висока точка. Ще страшніше виявитися в грозу на самотньому пагорбі! Якщо Ви з якоїсь причини залишилися в полі наодинці з грозою, сховайтеся в будь-якому можливому поглибленні: канавці, улоговинці або найнижчому місці поля, присядьте і пригніть голову. Не рекомендується лежати на мокрій землі.

            Вода - відмінний провідник струму. Удар блискавки поширюється довкола водоймища в радіусі 100 метрів. Інколи вона б'є в береги. Тому не те що купатися, а навіть відпочивати у води під час грози не рекомендується. Проте мокрий одяг на людині служить добру службу, і якщо блискавка його зачепить, у нього є більше шансів вижити.

            Найбезпечніше під час грози знаходитися в приміщенні з громовідводом. Якщо гроза застала вас у місті, сховайтеся в магазин, під'їзд або, на крайній випадок, перечекайте грозу під навісом біля стін будівель. Не страшно, якщо ви знаходитеся в автомобілі. Закрийте вікна, і стихія до вас не дістане. Ховаючись під деревами, не забувайте про те, що блискавка найчастіше потрапляє в найвищі з них (дуб, тополя, сосна). Отже, чим менше деревце, під яким ви знайшли притулок, тим краще. А ховатися від грози в лісі небезпечно.

 Кора ураженого блискавкою дерева розлітається на десятки метрів довкола, може

зачепити вас.

         Хоча дуже хочеться, від грози не потрібно бігти. Чим ширше ваш крок, тим небезпечніше для вас удар блискавки. Не варто так само пересуватися на велосипедах і мотоциклах.

         Потрібно пам'ятати, що удар блискавки небезпечний не лише тоді, коли гроза б'є безпосередньо в людину, але в предмети, що знаходяться поруч. Тому не варто торкатися до всього мокрого, залізного, електричного, тому що в такі речі

Блискаквака б”є найчастіше: не бажано знаходитися біля багаття, тому що в нагрітого повітря провідність для блискавки більша;
украй безвідповідально перечікувати грозу біля лінії електропередач. Електрика у будь-якому вигляді притягує блискавку. Навіть стоячи біля стіни з антеною ви ризикуєте накликати на себе удар з небес; 
дуже небезпечно під час грози розмовляти по мобільному телефону. Навіть розряджений, він є магнітом для блискавок. Краще всього під час грози мобільні телефони вимикати. Подумайте про своє здоров'я в першу чергу!
Всі металеві деталі для блискавки привабливі. Годинник, ланцюжки і навіть розкрита над головою парасолька - потенційні жертви для наступного удару. Під час грози безпечніше трішки помокнути, так що не бійтеся, заховайте парасольку в сумку!

Будьте обережні  і цінуйте своє здоров'я!

Переглядів 235